×
Your cart is empty.

Celozrnný kefírový chlieb

6:34 min

Celozrnný kefírový chlieb

icon box image

Stanley Šulc

ŠÉFKUCHÁR V REŠTAURÁCII

icon box image

Porcie

8

icon box image

Príprava

145 min

icon box image

Úroveň

stredná

Ingrediencie

1 pl cukru
200 g hladkej múky
380 g celozrnnej múky
2 pl olivového oleja
2 čl rasce

2 čl soli
250 g vody
150 g Kefíru od Meliny
14 g droždia

Postup prípravy

V menšej nádobe si pripravíme kvások z cukru, droždia a vody. Dobre premiešame a na teplom mieste necháme prikrytý vykysnúť.

Zmiešame hladkú múku, celozrnnú múku, rascu, soľ,olivový olej, a vykysnutý kvások pridáme kefír a vyhnietime cesto tak aby sa nám nelepilo.

S cesta si vytvoríme bochník a necháme kysnúť cca 2 hodiny

Po vykysnutí cesto znova trošku premiesime, znova vytvarujeme bochník a položíme na plech a jemne pomúčime. Na plechu ho necháme ešte raz trocha podkysnúť.

Pečieme v rozhoriatej rúre na 230°C 25 minút a potom zhruba pri teplote 200°C dopekáme asi 15 minút podľa toh oakú chceme mať hrubú a chrumkavú kôrku.

Použité produkty od Meliny

  • Sold out

    Kefír

    Sortiment kyslomliečnych výrobkov je veľmi široký. Výhodou takýchto výrobkov, ktoré si ľudia vážia už po stáročia, je okrem obsahu vápnika, fosforu, vitamínov A, D, B či kvalitných bielkovín, tiež ich lepšia stráviteľnosť v porovnaní s mliekom. Baktérie čiastočne štiepia mliečny cukor, z ktorého majú niektorí ľudia zažívacie ťažkosti. A čo je tiež veľmi dôležité, dokážu osídliť náš tráviaci trakt spôsobom, ktorý potláča rozvoj nežiadúcich baktérií. Jedným z najefektívnejších pomocníkov pri ťažkostiach s trávením je kefír, ktorý ošetrí vašu črevnú mikroflóru a zharmonizuje tráviaci trakt. Podtatranská spoločnosť Melina na svojich pultoch ponúka blahodarný kefír, ktorý si ľudia pripravovali už pred vyše 5000 rokmi. Kefírová kultúra pochádza jednak z kaukazských hôr a tiež z opátstva v Tibete, kde sa vyskytujú kefírové zrná nazývané Tibetská huba. Pravidelné pitie kefíru od Meliny pomáha proti chronickej únave, pričom zmierňuje vplyvy stresu na organizmus, upokojuje nervovú sústavu a napomáha regenerácii buniek. Okrem toho má silné antibakteriálne a antifungálne účinky. Veľmi priaznivo vplýva aj na pevnosť kostí. Vitamín K2 sa totiž stará o to, aby vápnik putoval do kostí a zubov a nie tam kam nepatrí (mäkké tkanivá, cievy). Je veľmi dobre stráviteľný aj pre tých, čo sú relatívne citliví na laktózu. Toto predstavuje vlastne aj hlavný dôvod, prečo ide o jednu z top probiotických potravín, ktorú človek do seba môže dať. Je plný prospešných baktérií, ktoré, keď sa v čreve udomácnia, majú veľmi pozitívny efekt na celkové zdravie či dokonca aj náladu.

Current ProjectCelozrnný kefírový chlieb