Okuliarnici, prečo vám mrkva ešte stále nezlepšila zrak?
Varená, dusená, pečená. Kašičková, pyrová, strúhaná. Mrkva sem, mrkva tu, mrkva tam. Mrkva všade! Mrkva alias „zubatá“ (ako tá z Perinbaby), nás prenasleduje od narodenia. No dobre, už od narodenia nie, no od takých 2-3 rokov sa nám s kosou v ruke určite vysmievala. A z čoho je tej oranžovej potvore tak smiešne?
Pučíme ako za ligu, no „patrónmi“ sme stále!
Pýtate sa, akými patrónmi, preboha. No predsa tými slepými, samozrejme. Koľko sme sa len napočúvali o zázračných vitamínoch alias dioptriách, ktoré nám zaručia orlí zrak? Síce existuje nekonečné množstvo ľudových múdrostí, ktoré sa počas detstva dostávali do nášho podvedomia, no mnohé z nich (pri všetkej cti k našim materiam) treba zaradiť k mýtusom. Jednou z takýchto „múdrostí“ je aj tá o mrkvových šošovkách. Zelenina síce prospieva očiam, no ide o pravdu len do určitej miery, pričom tá je naozaj nízka.
Rozsudok pre beta-karotén: „vinný!“
Celá podstata zveličenej, poriadne nafúknutej pravdy, sa ukrýva v beta-karoténe. Ten mrkva obsahuje vo veľmi veľkom množstve. Táto látka nie je len tým, čo pleti najmä počas letných horúčav nesmierne prospieva, ale podieľa sa na dôležitej chemickej premene, z ktorej vzniká vitamín A. Ten je skutočne blahodarný pre naše oči. Bohatým zdrojom tohto vitamínu je však aj mlieko, syr a ďalšie mliečne výrobky. Nájdeme ho aj vo vaječnom žĺtku alebo v pečeni. Tieto produkty však ani zďaleka nie sú, aspoň čo sa týka vzhľadu, tak atraktívne, ako taká mrkva. Peknú, oranžovú farbu, ma za následok znova beta-karotén, ktorému tak treba (ne)ďakovať za to, že nám naši rodičia pchali mrkvu do úst už v tak útlom veku. Aké dieťa by predsa odolalo nastrúhanej, oranžovej a tak sladkej mrkvičke?
Dosť bolo mýtov. Čo tak si nastrúhať zdravie?
Podľa nášho názoru aj tak prababičky vždy tušili, že sa mrkvu deťom neoplatí pripravovať na X spôsobov len vďaka ostrejšiemu zraku. Zelenina totiž významným spôsobom chráni žalúdok a črevnú sliznicu, zvyšuje chuť na jedlo a zlepšuje zažívanie. Varená mrkva na troške tuku je z hľadiska využiteľnosti spomínaného beta-karoténu lepšia ako mrkva surová. Tá surová vďaka vysokému obsahu vlákniny zase podporuje správnu funkciu čriev. Naopak varená mrkva sa používa na hnačky, pričom pomáha z tela odplavovať škodliviny. Okrem toho obsahuje vitamíny B, C, E a minerály ako sú horčík, fosfor, draslík a vápnik. V neposlednom rade mrkva rozjasňuje a spomaľuje starnutie pleti. Tak zajace, nabrúste si zuby a hor sa do chrumkania mrkvy.