×
Your cart is empty.

Bryndzové pirohy a trhance

Bryndzové pirohy a trhance

icon box image

Stanley Šulc

ŠÉFKUCHÁR V REŠTAURÁCII

icon box image

Porcie

6-8

icon box image

Príprava

1 hod

icon box image

Úroveň

stredná

Ingrediencie

Bryndzové pirohy :

500 g hladká múka
500 g polohrubá múka
1 vajce
700 g zemiaky
250 g bryndza
250 g slanina
250 g maslo od Meliny
kyslá smotana od Meliny
pažítka
soľ

Trhance :

Použijeme zvyšné suroviny, ktoré sa nám zvýšili z pirohov
zemiaky
cesto
bryndza
opražená slaninka s masťou
pažítka

Postup prípravy

Bryndzové pirohy – Zemiaky ošúpeme, nakrájame na menšie kúsky, zalejeme vodou, osolíme a dáme variť. Uvarené a scedené zemiaky popučíme. Malú časť zemiakov, ktoré použijeme do cesta, odoberieme. Do zvyšných pridáme bryndzu a pažítku nakrájanú na jemno a všetko spolu poriadne premiešame.

Do odobratých zemiakov pridáme hladkú a polohrubú múku, vajce a soľ. Cesto hnetieme rukou a postupne pridávame vychladenú vodu zo zemiakov. Cesto na pirohy má byť vláčne, nemá sa lepiť. Cesto rozvaľkáme, pohárom vykrajujeme kolieska, na ktoré ukladáme popučené zemiaky s bryndzou. Koliesko preložíme na polovicu a okraje zlepíme prstami alebo vidličkou.

Do vriacej osolenej vody vkladáme polepené pirohy. Počkáme, kým všetky nevyplávajú na hladinu a necháme ešte tri až päť minút variť.

Kým sa pirohy varia, narežeme si slaninku, ktorú necháme opražiť. Následne do slaniny pridáme maslo a počkáme, kým sa nespraží. Uvarené pirohy vyberieme a ochladíme v studenej vode. Následne scedíme a poukladáme na tanier.

Dozdobíme troškou bryndze, pažítkou, polejeme slaninkou s maslom. Pred podávaním na pirohy dáme kyslú smotanu.

Trhance – Zemiaky ošúpeme, nakrájame na malé kocky, zalejeme väčším množstvom vody, osolíme a dáme variť.

Tesne pred dovarením zemiakov, pridávame do vody natrhané kúsky cesta, ktoré sa nám zvýšilo z pirohov.

Keď sú kúsky cesta uvarené, pridáme zvyšok bryndze. Miešame, kým sa bryndza úplne nerozpustí.

Nakoniec pridáme zvyšok opraženej slaniny s masťou. Podávame v miske na polievku dozdobené pažítkou.

Použité produkty od Meliny

 • Sold out

  Kyslá smotana 18% 200g

  Termizovaná kyslá smotana s obsahom tuku 18% vhodná do polievok, omáčok, ale aj pre studenú kuchyňu. Balenie 200g. Smotana zakvasená čistými mliečnymi kultúrami, termizovaná. Kyslá smotana sa nezráža. Zloženie: Smotana – 99% Modifikovaný škrob Stabilizátory: múčka zo svätojánskeho chleba Guarová guma Pektín Obsah tuku: 18 % Vlastnosti: Extra krémová. Pre studenú aj teplú kuchyňu. Ďalšie informácie: Jedna porcia 100 g obsahuje: 186 kcal 9% Tuk 18g 26% odporúčaného denného množstva pre dospelých* *Individuálna potreba výživnách zložiek može byť vyššia alebo nižšia v závislosti od pohlavia, veku, fyzickej aktivity a iných faktorov. Balenie obsahuje 2 doporučenej porcie výrobku. Kyslá smotana s obsahom tuku 18% od Maliny bola vyrobená pre tých, ktorí sa radi venujú domácemu vareniu tradičných pokrmov, pričom sa spoliehajú na kvalitné suroviny. Takáto smotana zaručí vašej pripravovanej špecialite nielen nadčasovú chuť, ale aj príťažlivý estetický vzhľad, ktorý je v dnešnej dobe často podceňovaný. V minulosti sa smotana zbierala z mlieka a bola omnoho vzácnejšou a oceňovanejšou surovinou. Dnes si ju môžeme kúpiť v obchodoch a užiť si ju ako v studenej, tak aj v teplej kuchyni. Je to užitočný prostriedok pri výrobe mnohých jedál. V horúcich dňoch sa hodí do rôznych dressingov, zálievok, dipov, ku grilovanému mäsu či taktiež do báboviek. Svoj účel okrem toho táto termizovaná smotana splní samozrejme aj v klasických polievkach alebo tiež dezertoch. Využijete ju pri zjemňovaní omáčok, k príprave zeleninových i ovocných šalátov, alebo len pri dochutení ovocia s kakaom či cukrom. Okrem kuchyne ju tiež môžete použiť na upokojenie pleti pri popálení. Vďaka jej zjemňujúcim účinkom sa výťažok zo smotany často pridáva do kozmetických prípravkov, mydla, šampónov, telových mliek, masiek a iných krémov. Tú správnu kyslosť tento výrobok získava vďaka mliečnemu kvaseniu mikroorganizmov, ktorý je bohatým zdrojom mliečnych bielkovín, vitamínov rozpustných v tukoch A, D, E, K a vitamínov B či vápnika. Kyslá smotana od Meliny je vyrobená z kvalitného kravského mlieka s neškodnými baktériami mliečneho kysnutia. Tento mliečny výrobok je pre vás na pultoch pripravený v praktickom 200 g balení.
   
 • Sold out

  Maslo čerstvé 82 % 250 g

  Čerstvé maslo od Meliny s vysokým obsahom tuku 82 % je vyrobené z kvalitného kravského mlieka vo forme emulzie vody v tuku, ktoré tvoria prevažne nasýtené mastné kyseliny. V podstate ide o zmes spomínaného mliečneho tuku, vodného roztoku, malého množstva laktózy a kyseliny mliečnej v kombinácii s kazeínom. Výrobok je bohatým zdrojom vitamínov A, D, E a K či rozpustných a nerozpustných minerálov.
  Už po stáročia je známe, že kyselina maslová priaznivo pôsobí na kompletnú črevnú mikroflóru a iné zažívacie procesy nášho organizmu. Nasýtené tuky majú protirakovinové účinky a sú známe aj tým, že efektne posilňujú celý imunitný systém. Fámy o tom, že z masla priberiete, podľa všetkého nie sú pravdivé. Čisto prírodné zloženie je hlavným dôvodom, prečo je čerstvé maslo od Meliny jedným z najkvalitnejších mliečnych výrobkov. Maslo neobsahuje žiadne pridané farbivá, konzervanty, stabilizátory, prehnané zahusťovadlá ani zvýrazňovače chuti či škodlivé antioxidanty. Natrieť si chlieb pravým čerstvým maslom bol po stáročia rituálom opisujúcim nadštandardné spoločenské postavenie. Dnes máte možnosť dosiahnuť podobných cností pomocou nadčasovej chuti čerstvého masla od Meliny, ktoré je neoddeliteľným a všestranne využiteľným prvkom každej kuchyne.
  Maslo medzi mliečnymi výrobkami v známych reťazcoch nájdete zabalené vo výrazne červenom, 250 g papierovom balení. Mliečny výrobok je potrebné skladovať pri teplote do +8 °C a samozrejme chrániť pred priamym slnečným žiarením.
  Tradičné maslo v červenom obale. Balenie 250 g Ďalšie informácie: Obsah tuku 82 % Skladovanie: Skladujte pri teplote do +8 °C. Chráňte pred priamym slnečným žiarením.

Current ProjectBryndzové pirohy a trhance