×
Your cart is empty.

Bezlepkové oškvarkové pagáče

Bezlepkové oškvarkové pagáče

Regina Kopčová

FANÚŠIČKA MELINY

icon box image

Porcie

30 – 40

icon box image

Príprava

90 min

icon box image

Úroveň

ľahká

Ingrediencie

800 g bezlepkovej múky
400 g pomletých oškvarkov
3 ks vajcia (2 do cesta, 1 na potretie pred pečením)
4 PL roztopenej bravčovej masti Melina

40 g kvasníc
1 ČL cukru
1 ČL soli
5 dl vlažného mlieka

Postup prípravy

Z mlieka, cukru a kvasníc si pripravíme kvások, ktorý po vykysnutí zmiešame s múkou, soľou, vajíčkami, rozpustenou bravčovou masťou Melina a oškvarkami, následne vypracujeme cesto. Cesto rozvaľkáme na jemne pomúčenej doske a preložíme ho ako lístkové cesto – trikrát po 15-tich minútach.

Cesto rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a začneme vykrajovať pagáčiky, ktoré ukladáme na suchý plech. Na plechu pripravené pagáčiky potrieme vajcom, spravíme nožom alebo mriežkovým krájadlom na zemiaky mriežku a pečieme v horúcej rúre 10 minút.

Pre spestrenie môžeme z cesta zapletať malé pletenky zo štyroch pruhov cesta.

Dobrú chuť!Použité produkty od Meliny

  • Sold out

    Bravčová masť 200g

    Živočíšny tuk získaný topením bravčového tuku – slaniny. Obsahuje viac ako 99,75 % tuku a max. 0,25 % vody. Balenie 200g v papierovom obale. Určené pre vyprážanie, dusenie, varenie alebo aj na priamu konzumáciu.Bravčová masť je vďaka vysokému obsahu tuku dnes u väčšiny ľudí, ktorí dodržujú životosprávu, v nemilosti. Existuje za nich náhrada v podobe zdravších rastlinných tukov alebo olejov. Ale taká správne vyškvarená bravčová masť je predsa len nenahraditeľná pochúťka. V kombinácii s čerstvým rascovým chlebom ňou pohrdne len málo kto. Dnes dávame skôr prednosť iným tukom a pokrmom, aby sme nepriberali či nejako si nepoškodili zdravie. Oškvarková masť však oplýva celou radou výhod, ktoré sú opomínané či podceňované. Sadlo je bezvodý tuk a na smaženie sa dokonca hodí lepšie ako maslo, ktoré obsahuje vodu a zvyšky mliečnych bielkovín, z ktorých pri vysokých teplotách vznikajú nie veľmi prospešné látky pre ľudský organizmus.Takýto výživný živočíšny tuk ponúka aj Melina, ktorá získava masť topením kvalitnej bravčovej slaniny. Masť obsahuje viac ako 99,75 % tuku a zanedbateľné množstvo vody, max. 0,25 % vody. Patrí do skupiny jedlých živočíšnych tukov, ktoré spoločne so sacharidmi a bielkovinami tvoria základné živiny potravín. Samozrejme, že by sme to s bravčovou masťou nemali preháňať. Podľa odborníkov sa odporúča 100 g dávka masti denne na dospelého jedinca. Toto množstvo je nášmu zdraviu prospešné a v žiadnom prípade neškodí. Okrem priamej konzumácie je „šmalec“ určený na vyprážanie, dusenie či varenie. Bravčovú masť od Meliny hľadajte v obchodoch v 200 g papierovom obale, ktoré je v tvare kocky ako klasické maslo.

Current ProjectBezlepkové oškvarkové pagáče