Toto sú najsilnejšie prírodné doplnky výživy

Toto sú najsilnejšie prírodné doplnky výživy
28. mája 2015 tomasharcarik

Toto sú najsilnejšie prírodné doplnky výživy

Berberín

Je bioaktívna látka, ktorá sa získava z prírodných rastlín. Nieje veľmi známy, ale môže byť jeden z najsilnejších doplnkov výživy vôbec. Berberín poskytuje mnoho zdravotných výhod, no predovšetkým je veľmi účinný v znižovaní hladiny cukru v krvi. Prepokladá sa, že zníženie cukru v krvi pomáha rad mechanizmov, medzi ktoré patrí aj zníženie produkcie glukózy v pečeni a zvýšenie citlivosti na inzulín. Štúdie ukázali, že užívanie berberínu môže znížiť hladinu cukru v krvi v podobnej miere ako často používaný liek na diabetes metformín. Berberín je taktiež veľmi efektívny v znižovaní celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. Tiež znižuje krvnú hladinu triglyceridov a hladinu krvného tlaku, ktoré by mali viesť k celkovému zníženiu rizika srdcových ochorení. Berberín sa tiež ukázal, že má veľmi dobré antibakteriálne účinky a môže dobre ochrániť pred srdcovým infaktom, rakovinou alebo Alzheimerovou chorobou. Treba si uvedomiť, že berberín je veľmi silný doplnok výživy a pred každým užívaním sa treba poradiť s lekárom, zvlášť ak užívate ešte nejaké iné lieky.

Kurkumín

Kurkuma je populárne korenie, ktoré dodáva curry jeho žlté sfarbenie. Používa sa v Indii po tisíce rokov ako liečivá bylina. Kurkuma obsahuje silnú biologicky aktívnu látku zvanú kurkumín, ktorá bola v posledných rokoch veľmi aktívne skúmaná. Kurkumín bojuje so zápalom na molekulárnej úrovni tým, že blokuje zápal signalizujúcu molekulu NF-kB. Kurkumín je tak efektívny, že ho vo viacerých štúdiach porovnávajú s proti-zápalovými liekmi, bez väčších vedľajších účinkov. Bolo preukázané, že je veľmi efektívny pri liečbe artritídy. V štúdii so 45 pacientmi s reumatoidnou artritídou im bolo denne podávané 500mg kurkumínu. Kurkumín bol v liečbe účinnejší, ako často používaný liek diclofenac. Kurkumín má aj veľa iných zdravotných výhod. Je to silný antioxidant, môže zlepšiť zdravie srdca a tiež môže pomôcť pri prevencii rakoviny a Alzheimerovej choroby. Podľa štúdie zo 60 pacientmi s depresiou, bol kurkumín rovnako účinný v liečbe depresie ako často používané antidepresíva prozac. Kurkumín sa v tele zle vstrebáva, preto je lepšie ho konzumovať ako doplnok, ktorý často obsahuje aj látky ako piperin/bioperin, ktoré zvyšujú vstrebateľnosť až o 2000%.

Red Yeast Rice (kvasnice červenej ryže)

Obsahuje prírodné statíny, čo môže znižovať hladinu cholesterolu a pomáhať predchádzať ochoreniu srdca. Lieky na predpis, ktoré obsahujú statín blokujú produkciu cholesterolu v pečeni, čo vedie k podstatne zníženej hladine cholesterolu v krvi. Tieto lieky sú najčastejšie predpisované lieky na svete. Zaujimavé je, že extrakt z typu fermentovanej ryže zvanej „Red Yeast“ môže mať podobné účinky ako tieto lieky. V čínskej štúdii u 5000 pacientov zaznamenali zníženie rizika následného srdcového infarktu až o 45 % a zníženie rizika úmrtia počas sledovaného obdobia o 33%. Treba mať na pamäti, že užívaním tohto doplnku výživy môžu nastať rovnaké vedľajšie účinky ako užívaním lieku, preto sa treba pred užívaním poradiť s lekárom.

Cesnak

Cesnak je pravdepodobne jedna z najchutnejších ingrediencií na svete. Dlhú dobu sa využíval ako liečivá rastlina u Grékov aj Rimanov. Hlavné účinky má na svedomí účinná látka, ktorú cesnak obsahuje a to je „allicín“. Je veľmi prospešná pre zdravie srdca. Štúdie ukázali, že cesnak môže znížiť celkový a LDL cholesterol v priemere o 10-15%. Oveľa dôležitejšie je, že môže výrazne znížiť krvný tlak, čo má veľký vplyv na mieru rizika infarktu, mŕtvice, ochorenia obličiek, či predčasnej smrti. V štúdii 210 ľudí s vysokým krvným tlakom bol extrakt z cesnaku efektívnejší než liek na zníženie tlaku „atenolol“. Cesnak sa zdá byť tiež veľmi účinný na posilnenie imunitného systému a tiež pomáha pri nachladnutí. Dôkazom je množstvo receptov starých mám, proti chrípke a prechladnutiu. V jednej štúdii zameranej na prechladnutie, pomohol cesnak znížiť resp. odstrániť u ľudí prechladnutie až o 63% a trvanie nachladnutia tak skrátiť o 70%. Aj preto sa cesnak často považuje za jeden z najsilnejších prírodných antibiotík aký existuje.